Gildepenning van de Maastrichtse brouwers

MARRES
BROUWERIJEN

Gildepenning van Servatius Marres, 1771

KIES ANDERE BROUWERIJ




Brouwerij
Het Nieuwe Stenen Huis

St. Pieterstraat te Maastricht

Brouwer:

Servaes Marres (1723-1790)

brouwer van 1757 tot 1790.

gildepenning van 1771

Gildepenning van 1771

Gildepenning van 1757

Gildepenning van 1757

Servaes Marres begint in 1757 als brouwer zeer waarschijnlijk op de Houtmaas. (40) Uit dat jaar dateert de eerste van zijn twee gildepenningen. Van hem zijn er twee bewaard gebleven, een bronzen uit 1757 en een tinnen uit het jaar 1771. In dat eerste jaar huwde hij Maria Catharina Jaspers. Hij zal toen als zelfstandig brouwer begonnen zijn. Het jaar daarop wordt Servaes Marres al benoemd tot keurmeester van de brouwers voor Luikse zijde. (41) Merkwaardig is de tweede penning uit 1771. In dat jaar sluit hij een grote lening af. Mogelijk heeft hij toen zijn brouwerij vernieuwd (42). Op de tweede penning is boven zijn naam een kroontje gegraveerd. Of dit een betekenis heeft is mij niet bekend.

Servaes Marres, genoemd naar zijn vader Servaes, brouwer op de Bisschopskommel, heeft een oudere broer Aegidius, die zeven jaar voordat Servaes als brouwer begon, grote moeite heeft gehad om als lid van het Maastrichtse brouwersambacht aanvaard te worden en waarbij de Maastrichtse Raad er zelfs aan te pas moest komen om het voor elkaar te krijgen. Inmiddels is Aegidius actief als brouwer in De Blauwe Hond.

Servaes wordt bij zijn huwelijk gelukkig zonder problemen lid van het ambacht en met de mooie som van 4000 gulden, die zijn vrouw bij haar huwelijk van haar moeder mee had gekregen - haar vader was toen al overleden - kan de brouwerij gestart worden. Maria Catharina sterft al na vier jaar en het echtpaar heeft dan nog geen kinderen. Nog datzelfde jaar huwt Servatius met Maria Cornelia Paulussen, dochter van Peter Paulussen en Judith Damen.

Schoonvader Paulussen is ook bij het huwelijk van zijn dochter al overleden. Hij was brouwer in het St. Nicolaas Panhuis. Zijn weduwe zet deze brouwerij voort. Deze brouwerij zal een halve eeuw later nog in familiebezit zal komen.

In 1764 overlijdt zijn schoonmoeder Judith Damen en zij laat aan haar beide dochters een brouwerij na. Maria Cornelia erft de Brouwerij op de St. Pieterstraat waar zij en haar man Servaes al brouwen. Deze brouwerij heet De Deken en kort daarop, waarschijnlijk na een verbouwing, Het Nieuwe Stenen Huis. De tweede dochter Maria Margaretha, die gehuwd is met Nicolaas Nypels krijgt de brouwerij het St. Nicolaas Pan­huis in de Plankstraat, gelegen tussen een ander huis van hun moeder en het huis van Joannes Houtappel.

Servaes zal in de loop van de tijd een aantal omliggende panden in de St. Pieterstraat kopen, zoals het buurhuis De Pauw, een achterhuis Het Zakje, enkele huisjes in het Feilestraatje en diverse landerijen te Bernou-Moelingen.

In 1783 trouwt hun enig kind Anna Maria met de jonge Waalse officier in Staatse dienst Louis Ferdinand Antoine Eugène ridder Le Jeune heer van Allegeershecque. Zij vertrekt met hem naar Brussel en zij stichten daar een kinderrijk gezin. (43)
Het jaar daarop overlijdt zijn echtgenote Maria Cornelia Paulussen en Servaes blijft alleen achter. Hij verkoopt de brouwerij en sterft in 1790.